eMiRDaGDeReKoY

dereköy kalkıyor mu ?

1977’de gündeme gelen Dereköy’ün yerinin değiştirilmesi tekrar gündeme geldi. 1977’de Dereköy’de yaşanan Sel Felaketi 3 can almış, bunun üzerine köylülere köy yerinin değiştirilmesi önerilmişti. Köylülerin bir kısmı kabul etmeyince yer değişimi yapılamamış, yıllardır aynı afet korkusu ile yaşamaktalar.

Geçtiğimiz günlerde Dereköy Muhtarı Halil Şevik, İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Demir ile görüşerek köy yerinin değiştirilmesi için gerekli işlemlerin başlatılması talebinde bulundu. Muhtar Halil Şevik geçtiğimiz hafta köyde toplantı düzenleyerek, köylülerin görüşünü aldı. Köylülerin yer değişimini kabul etmesi üzerine Muhtar Halil Şevik, İlçe Kaymakamlığına dilekçe vererek resmi süreci başlattı.

28 Nisan 2011 Perşembe günü Dereköy’de ilk inceleme yapıldı. İl Afet Acil Durum Müdür Yardımcısı Hüseyin Sarıkaya ve 2 tane Mühendisköyde inceleme yaptılar. Muhtar Halil Şevik ve İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Demir heyete eşlik ettiler.

İl Afet Kurumunun düzenleyeceği raporun ardından Dereköy’ün yerinin değiştirmesi kesinlik kazanacak. Taşınma kararı çıkması durumunda; İlgili kurumun belirleyeceği köyün mevcut yerine en yakın, afet ve diğer risk ihtimali olmayan bir yere taşınacak. Köy halkına, devlet tarafındanarsası büyüklüğünde arsa verilecek. Konut , Ambar, Kotra gibi mülkleri devlet tarafından karşılanacak.

Köyün taşınması durumunda, köyden kalan yer; gölet yapılıp bölgedeki tarım arazisinin sulanması planlanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: