eMiRDaGDeReKoY

emirdag derekoy

kısaca dereköy

dereköy adını kenarlarından gecen balcam ve güzle deresinden alır dereköyde dere sadece asırı bir yagmur yada kar sonrası akar

Kültür

Anadolunun genelinde olduğu gibi, misafirperver, sofrası herkese açık, gönlü bol insanların kıt kanaat geçinirken bile misafir ağırlamayı seven insanların köyüdür derekoy. Düğünler, perşembe günü erkek evinden bayrak kaldırılarak başlar, pazar günü gelin alma ile sona erer, kına gecesi eğlenceleri meşhurdur. Cenaze hep birlikte, ortak acı ile kaldırılır. Cenaze evinde en az bir hafta yemek pişirtilmez, komşuların hazırladığı yemekler ikram edilir. Kur’an’lar okutulur, hem cenazede, hem düğünde. Yemekler arap aşı, tirit, ıslama, mantı, et kavurma, haşlama vs. 1960’lı 70’li yıllarda 65 hane olan köyde, şimdi evler virane, sokaklar boştur. Köyde kalan 50hane köyde yaşamaya devam etmektedir. Köyde market-bakkal gibi alışveriş yapılacak bir işyeri yoktur. Bu yüzden köylüler her hafta salı günü Emirdağ İlçesi’ne giderek orada kurulan pazardan ihtiyaçlarını temin ederler.

Coğrafya

Afyonkarahisar iline 84 km, Emirdağ ilçesine 11 km uzaklıktadır.3 bir yani daglarla cevrilidir ve sadece emirdagdan gelen yolda acıklık vardır sagi solu arkası daglarla cevrilidir 4 mevsimi yasayan bir köydur kısalr cok cetin yazlar ise cok sıcak gecer

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve daha çok hayvancılığa ve bulgurculuga dayalıdır.Daha çok Belçika da olmak üzere,Yurt dışındakilerin ekonomik desteği ile hayat devam etmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon sebeskesi gectıgımız yıl dosenmiştir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: